Diplomová práce
Muzea a galerie plní v současné době několik úloh – budování sbírek, prezentování veřejnosti a především vzdělávání. Je nutné, aby se co nejvíce orientovaly na návštěvníka, nikoliv na exponáty, neboť tím mohou ztratit svoji potřebnost ve společnosti. V současné době nabízí, dle svého profilu a možností, široké množství aktivit, které vedou k poznání. Hned vedle stálých expozic a výstav se můžeme setkat s bohatou nabídkou různých komentovaných prohlídek, besed, workshopů, výtvarných dílen a také s animacemi. Cílem animací je, aby si návštěvník odnesl z návštěvy zážitek a prožitek prostřednictvím vytvořeného programu. Umění, zejména to současné, se často stává pro pozorovatele nečitelným, úkolem těchto programů je ho přiblížit atraktivní formou, kterou se učí dílo interpretovat, prohlubovat své schopnosti, hledat a vytvářet svůj vlastní názor. Při přípravě může docházet k mezioborovému propojení – například s pedagogikou (mnohdy i andragogikou), psychologií, sociologií, a to v kombinaci s dějinami umění, historií apod. Animace mohou mít různé formy k přiblížení kulturního bohatství lidem. Nabízí i publikace formou metodických a pracovních listů, součástí mohou být i samoobslužné pracovní listy, díky kterým může být zprostředkované umění zážitkem bez přítomnosti odborného edukačního pracovníka či lektora. Avšak takový pracovník se podílí na jejich vývoji, neboť má potřebné znalosti pro uchopení vzdělávacího obsahu.
Kromě interiéru muzeí a galerií se můžeme s uměním setkat kdekoliv. Na to mohou reagovat různé doprovodné programy, které zprostředkovávají umění – například architekturu či pomníky a sochy ve veřejném prostoru. Díky tomu jsou muzea a galerie v kontaktu s návštěvníky mimo jejich stěny. Proto byl v rámci této práce vytvořen projekt, který se zabývá zprostředkováním umění, ale i s ním spojené historie a kultury ve městě Prostějov.
Metodika projektu spočívá v analýze projektů, které zprostředkovávají různé trasy za účelem vzdělávání pro získání přehledu, jak takové projekty fungují. Následně jsou kvalitativním výzkumem vybírána zajímavá místa, jež vychází ze sbírkového profilu Muzea a galerie v Prostějově. Výstupem je trasa zprostředkovaná ve formě papírové mapy, která nese název Mapa Zajímavosti Prostějova. Cílí na všechny věkové kategorie. Její hlavní odborná část je určena primárně dospělým a jsou na ní zprostředkované zajímavé památky s potřebnými informacemi. Druhá část nabízí pracovní list se zábavnými úkoly a otázkami, které vycházejí z galerijní animace a muzejní edukace. Zprostředkovaná trasa končí v těsné blízkosti muzea, kam mohou uživatelé po skončení zavítat a podělit se se svými výsledky. Projekt tak nabízí doslova snadnou cestu k umění.