Svět umění a literatura pro děti a mládež

Diplomová práce na téma Svět umění a literatura pro děti a mládež mapuje práci výtvarníků, ilustrátorů, kurátorů, lektorů, kteří se zaměřují na tvorbu obrazových knih o umění určených především dětským čtenářům. Zabývá se jak historickým vývojem těchto knih v rámci české literatury, tak i současnou tvorbou, která je zpracována formou rozhovorů s tvůrci těchto knih.

Ve své práci si kladu za cíl postihnout vizuální styl a hlavní typologické okruhy současné dětské literatury o umění, umělcích a uměleckém provozu z hlediska současného uměleckého diskurzu. Popisuji mezioborovou spolupráci, přesahy do kreativních oborů a využití publikací k podpoře vzdělání dětí a mládeže. Knihy o umění pro děti pomáhají dětem vytvářet jejich vztah k umění a kultuře, rozvíjí kreativitu, osobnost a estetické vnímání, ale zároveň je mohou bavit.

V praktické části mé diplomové práce jsem se rozhodla navrhnout koncepci pracovního listu, který má zábavnou a hravou formou aktivizovat děti, pedagogy či rodiče k návštěvě kulturní instituce, zároveň může sloužit i jako pozvánka do Moravské galerie v Brně. Pracovní list, který jsem vytvořila, se volně inspiruje především knihami o umění určenými dětem.

Cílem pracovního listu je seznámit předškolní děti s uměním a provozem galerie. Pracovní list byl prakticky testován v rámci mého projektu Hurá do galerie, který je součástí diplomové práce.

Andrea Bratrů Velnerová

Arts Management