Návrh chodby vysokoškolských kolejí U6, Zlín

Zadáním této práce bylo, vytvořit návrh prostoru chodby na vysokoškolských kolejích U6. Už od počátku sdělení zadání jsem při této semestrální práci přemýšlela, nad zapojením charakteristických prvků pro město Zlín. Nejprve jsem chtěla umístit do návrhu barvy ze zlínského erbu, ale poté mě napadlo práci spojit se zlínským architektonickým manuálem. Na zlínskou architekturu v návrhu odkazuje grafika v rozpixelované stylizaci. Grafikou jsou znázorněny typické vily, budovy, domy pro město Zlín v podobě dvou stezek podél chodby po vzoru manuálu.

V prostoru se lze orientovat pomocí piktogramů navrhnutých podle charakteru dané místnosti v chodbě. Tabule se základním značením, by se nacházela po pravé straně recepce, umístěna na oranžovou desku.

Vedle každých dveřích v chodbě je umístěna malá čtvercová cedule, na které je napsáno číslo pokoje, či piktogram charakterizující obsah místnosti.

V prostoru je osvětlení řešené v podobě podlouhlých led světel, umístěných podél chodby. V části s recepcí se pak nachází doplňkové světlo, z kovového síťového materiálu v oranžové barvě. Oranžovou barvu jsem zvolila v prostoru jako dominantní, protože je hlavní barvou loga Univerzity Tomáše Bati. Též z důvodu, že oranžová barva je velmi kontrastní k barvě šedé, a ta ve dvou odstínech doplňuje celou chodbu.

Hned vedle prostoru s recepcí se nachází místnost, kde je umístěný automat a nábytek v podobě tmavě šedých kvádrů. Sedací prvky jsou vyrobeny z kovové sítě a připevněny ke zdi. Dominantou tohoto místa je oranžová grafika, na které je vyobrazen Tomáš Baťa. V grafice je skrytý QR kód, který odkazuje na stránky zlínského architektonického manuálu.

Další sedací prvky jsou umístěny v únikových místnostech a připevněné ke stěně. Mohou mít oranžovou, či tmavě šedou barvu a materiálem je železná síť též použita u světla při recepci. Na zdech se nacházejí grafiky důležitých architektů pro město Zlín.

Co se týče grafiky v chodbě, po celých dvou délkách se nacházejí dvě stezky, které jsou znázorněny podle zlínského architektonického manuálu. Z jedné ze stran chodby můžeme vidět stezku s názvem vily zlínských osobností. Vily jsou zde zastoupeny v rozpixelované podobě tak, aby QR kód odkazující na informace o dané vile, byl více skrytý a bylo zábavnější ho nalézt.

Vily zastoupeny v grafice: vila Tomáše Bati, Jiřího Hanzelky, Josefa Hlavničky, Bohuslava Alberta, Ludvíka Gerbece, Dominika Čipery, Jana Antonína Bati, Zdeňka Lišky …

Na začátku každé ze stezek je pak umístěn QR kód, který odkazuje na každou z nich.

Grafika je zakončena nejznámější stavbou Zlína, a to mrakodrapem Tomáše Bati. Z této budovy jde světlo, které rozsvěcuje všechny zastoupené vily v prostoru chodby.

Na druhé straně chodby je zastoupena grafika stezky s názvem baťovské bydlení. Je zde zastoupen dům s mansardovou střechou, svobodárny, dvojdomek s přístavbou, školka na vyhlídce…

Fotky modelu :

Autor

Tereza Jiříková


Ateliér Tvorba Prostoru