Binokulární panoramatická helma s rozšířenou realitou

Pro 22. století již jeden úhel pohledu nestačí, proto je třeba použít nejmodernějších technologií, abychom se mohli dívat dál, rozhodovat se rychleji, a ještě více zefektivnit tvar a výkon dalekohledu.

Proto bych Vám chtěl představit Binokulární panoramatický dalekohled s rozšířenou realitou.

Můj koncept se zabývá myšlenkou, zcela jednoduchou. Co nejvíce zefektivnit tento optický přístroj. Vypustil jsem hlavní podstatu ovládání dalekohledu a to ruce. Ruce jsou velmi dobrý nástroj, který ale není tak spolehlivý jako hlava. Ruce se mohou třást ztrácet cit pro jemnou motoriku a působí na ně více zatížení jako je mráz, vítr, déšť a podobně. Proto jsem vytvořil helmu, která chrání proti těmto vnějším vlivům a díky moderním technologiím hlavní úloha rukou odpadá. Helma obsahuje klasickou optiku, panoramatickou optiku, termovizi, noční vidění, dálkoměr, snímače okolí, rozšířenou realitu, která zobrazuje informace o stavu baterií helmy, informace o okolí a další informace v reálném čase, snímače očí, kterými uživatel ovládá zařízení, bluetooth a v neposlední řadě projektory, které promítají obraz na čelní sklo, před oči, na principu hologramu, nebo head – up displeje. Helmy dokáží komunikovat mezi sebou. Čelní sklo je rozděleno do jednotlivých buněk, které se velmi podobají očním buňkám včely, nebo jinému hmyzu. Tyto buňky dokáží reagovat na nepříjemné odrazy slunce, například od hladiny moře nebo od chromování auta, a to tím, že se nezávisle na sobě dokáží ztmavovat nebo měnit tóny barev. Dále tyto buňky mohou upravit zorné pole tak, aby se člověk soustředil na konkrétní místo, nebo také pomocí rozšířené reality zakryjí celý výhled a ukáží pouze vybrané cíle. Buňky také slouží k vyhřívání skla a jako antizamlžovací systém. Na bocích helmy nalezneme ergonomická sluchátka. Helma na hlavě drží pomocí dvou konstrukcí s napnutou tkaninou, která funguje jako polstrování a zadního pásku pro dotažení k hlavě.

Tento produkt je určen pro armádu, letectví, lov, integrované bezpečnostní složky, speciální složky, airsoft i pro zaškolenou veřejnost.

Vladimír Vykoukal

Ateliér Průmyslový design