Když se sejde dobrá duše, obchodník a lovec lajků

Zadáním tohoto projektu bylo navrhnout řešení, které pomůže učitelům na středních školách při výuce mediální výchovy. V rámci svého řešení jsem se zaměřila na problematiku dezinformací, konkrétně jejich tvůrce a motivace pro jejich šíření. Během průzkumu jsem objevila aktivitu „Když se sejde dobrá duše, obchodník a lovec lajků“ publikovanou v příručce Dezinformační dezinfekce od organizace Člověk v tísni. Rozhodla jsem se této aktivitě vdechnout hravějšího ducha, a to formou online kvízu. Přetvořila jsem naučnou aktivitu do podoby Kahoot! prezentace, resp. kvízové hry, která má jednak učiteli pomoci s vedením hodiny, a za druhé vzbudit ve studentech vyšší zájem o aktivitu a s ní spojenou tématiku dezinformací. Pro zapojení se do kvízu mají studenti používat své mobilní telefony, skrze které budou jednotlivě (či ve skupinách) odpovídat na otázky, které vyučující prezentuje na promítací tabuli (plátně). Díky používání mobilních zařízení v hodině a celkovému provedení digitální gamifikovanou formou, která je obohacena o trefná memes, očekávám větší aktivní zapojení studentů do této aktivity a pevnější udržení jejich zájmu (oproti offline variantě původní aktivity). Součástí mého výstupu je i jednoduchý návod pro vyučující jakožto online prezentace.

Kvíz můžete spustit na odkaze ZDE. Podpůrné materiály pro vyučující jsou ZDE.

Veronika Hniličková