Koncept zpravodajství iRozhlas

V rámci spolupráce s Českým rozhlasem jsem vytvořil koncept, jež má za cíl lépe provázat zpravodajství serveru iRozhlas s každodenními životy uživatelů. Projekt byl zadán pro celý ateliér, jednotlivé výstupy studentů byly průběžně konzultovány s týmem Českého rozhlasu a následně předány k dalšímu vývoji nebo implementaci do ostrého provozu.

Jak dostat zpravodajství mezi denní rituály uživatele? V konceptu pro Český rozhlas a jejich zpravodajský server iRozhlas.cz pracuji s funkcí budíku, který ráno stáhne krátké audio zprávy, jež uživatele mohou zajímat (na základě personalizace) a následně je ve stanovený čas přehraje spolu se znělkou a uvítáním do nového dne. Součástí může být i předpověď počasí a zpráva o dopravní situaci (obojí na základě polohy zařízení). K uživateli se tak dostane pouze ten obsah, který jej skutečně zajímá (sledování dlouhodobých událostí a kauz), navíc je ranní vstávání hned zajímavější. Kromě událostí, které se staly, lze uživatele i upozornit na to, co bude probíhat během dne (plánovaná jednání, volby, kulturní a jiné akce). Budík je funkcí zpravodajské aplikace, která slouží ke čtení a poslechu zpráv během dne.

Zpravodajská aplikace umožňuje číst jednotlivé články a poslouchat jejich audioverze. Prioritně se zobrazují články, označené zvonečkem, na konci každého článku je rozcestník na další články podobného tématu. Funkce zvonečku zajišťuje, že se k uživateli takto označené zprávy vždy dostanou, jakmile se v daném tématu či kauze stane něco nového. Taková zpráva je pak automaticky zařazena do ranního budíku a přehraje se spolu s ostatními.

Pro tvorbu prototypů jsem použil osvědčený nástroj Figma. Prototypy zobrazují všechny funkce budíku i aplikace. Ta je určena ke čtení či poslouchání zpráv během dne.

Prototyp budíku

Prototyp aplikace

Také je k dispozici prezentační video, které shrnuje a demonstruje zamýšlenou funkcionalitu řešení. Hlas, který čte zprávy, je umělý. Odpadá tak pracná příprava a nahrávání slova živým člověkem, takže lze zprávy posílat do budíku kdykoliv, třeba i těsně před plánovaným zazvoněním. Budík si audio stáhne a přehraje v určený čas, současně se na obrazovce střídají náhledy zpráv a umožňují vypnout sledování (ikona zvonečku) nebo rovnou přejít ke čtení a podrobnostem.

Autor

Albert Weis

absolvent
Ateliér Digitální design