Pohled z Kuby & na Kubu

Svazek dvou cestopisných příběhů z Kuby. První kniha byla napsána roku 1965 mým dědou Lubomírem Novákem, který byl do této země zaslán Královopolskou strojírnou v Brně na půlroční pracovní misi, aby pomohl zprovoznit strojní továrnu na výrobu niklu. Jeho příběh mě zaujal, a tak jsem roku 2022 na Kubu vycestovala i já a sepsala své poznatky do druhé knihy. Tato práce má poukázat na rozdílnost doby jedné země. Co vše se za ta léta změnilo či nezměnilo?

Název Pohled z Kuby & na Kubu je inspirován dopisy, které si můj děda vyměňoval s lidmi v České republice. „Pohled z Kuby“ je název první knihy z roku 1965. Slovo pohled zde značí jinými slovy dopis. „Pohled na Kubu“, je název druhé knihy z roku 2022, kde se slovní hříčkou snažím vyjádřit jakési ohlédnutí na tuto zemi.

Vizuální provedení první knihy se inspiruje názvem. Do dvoustránek v knize jsem vložila jednobarevné rámečky, které se inspirují rámečky z obálek z mezinárodní pošty. Dále jsem z obálek převzala formát razítek, který jsem si ve většině případů sama vytvořila. Snažila jsem se této knize vdechnout styl, který by vyjadřoval onu dobu. Využila jsem naskenovaných diapozitivů, které můj děda na své cestě pořídil a dokumentů, které si uschoval na památku (letenky, dopisy, stolní prostírání atd.).

Druhá kniha je inspirována tou první a tak přebírá i podobné prvky. Nicméně žijeme v době mobilů, a tak se z ostrých rámečků v knize staly zakulacené, které jsou inspirované mobilním formátem. Dále je takto přistupováno i k razítkům, která jsou v této knize zpodobněna emoji a k digitálním autorským fotografiím.

Autor

Tereza Kliglová

absolvent
Ateliér Grafický design