Farní stodola Velký Ořechov – přestavba na komunitní centrum

Zadáním této semestrální práce byla rekonstrukce staré farní stodoly ve Velkém Ořechově, nedaleko Zlína. Zadavatelem je spolek Horreum, jejichž požadavkem bylo vytvořit komunitní centrum.

Naším cílem bylo vytvoření místa pro setkávání lidí a oživení kulturního dění ve Velkém Ořechově. V naší práci jsme se zaměřili na stodolu a její exteriér, který se nachází na pozemku místní fary. Celou zahradu jsme pojali jako park pro širokou veřejnost, všech věkových kategorií. Naším konceptem bylo propojení historické části budovy s novodobými prvky, příkladem je perforovaný plech, který tvoří dominantní prvek v interiéru stodoly. Tímto materiálem jsme propojili interiér a exteriér formou sedacích objektů v zahradě. Další z hlavních částí je výrazné prosklení poloviny střechy a velkoformátová sedací okna, čímž jsme dosáhli většího osvětlení  budovy.

Kateřina Kalinová

Karolína Kocmanová