Memento hornictví

Upomínka vztahu historie hornictví a vize budoucnosti „zelených“ přístupů k hospodaření s energií, umístění v blízkosti návštěvnického centra v brounfieldu v Trojanovicích – Důl Frenštát (projekt CÉRKA)

Hlavní myšlenkou návrhu je zachování tří původních nádrží na vodu a jejich transformace ve veřejné vodní plochy, které by lidé mohli využívat. Cílem je vnést do areálu život pomocí vodních prvků. Druhou nosnou myšlenkou je připomenutí minulosti areálu (uhelného dolu), vytvoření mementa hornictví pomocí čtyř kovových sklulptur horníků, kteří jsou umístěni u vodních nádrží a interagují s vodu – omývají ze sebe špínu minulosti, osvěžují se.

Jednotlivé nádrže jsou zasazené v travním porostu a vedou k nim pěší cesty, které se vlní areálem. Původní nádrže jsou částečně zasypané tak, aby jejich hloubka byla jen 15 cm, a tudíž kolem nemuselo být zábradlí. Důležitým aspektem je i zapojení zeleně do prostoru, který by měl působit tak, jako kdyby si tento průmyslový areál brala příroda zpátky. Konkrétně se jedná o způsob napojení dlažby na trávník, vynechání dlažby pro růst stromů nebo zasypání části nádrže zeminou.

V rámci veřejného prostoru je používaný beton na nádržích, betonová dlažba a mlatové cesty. Pítka a vodní brána u první nádrže jsou kovové s antracitovou povrchovou úpravou. Sochy horníků jsou vyrobeny z černých drátů, přičemž v místech, kde jsou horníci omýváni vodou, jsou „očištěni“ a mají stříbrnou barvu.

NÁDRŽ 1
Jedná se o nejmenší nádrž v blízkosti západní těžní věže. Naproti kratší straně nádrže je navržena kovová brána, z níž tryskají slabé pramínky vody, pod nimiž se s rozpřaženýma rukama omývá první socha horníka. Voda pak stéká po vyspádované dlažbě do nádrže.

NÁDRŽ 2
Druhá nádrž se nachází u východní těžní věže a v současném stavu je rozdělena příčkou na dvě menší části. Návrh počítá úplným zasypáním jedné poloviny nádrže, na které bude vytvořeno prostranství se dvěma pítky, z nichž u jednoho bude stát socha horníka omývajícího si obličej. Druhé pítko zůstává volné pro využití kolemjdoucích. Z pítek vedou úzké žlábky vlnící se dlažbou, které ústí do nádrže. Mezi pítky jsou vysazené tři stromy, jejichž koruny vytváří příjemný stín.

NÁDRŽ 3
Třetí a zároveň největší se nachází u první hlavní křižovatky při příjezdu do areálu. Nádrž je v současném stavu rozdělena na dvě menší části a jednu větší. Návrh počítá se zachováním dvou menších částí, které budou vyvýšené 45 cm nad zemí, z nichž poteče malý vodopád do třetí části. Ta bude částečně zasypaná tak, aby zde byla vytvořena malá pláž, která dále plynule přejde v travnatou plochu. Před nádrží je vytvořeno malé náměstíčko, které může sloužit jako důležitá křižovatka pro pěší i jako místo setkávání. Náměstíčko je na nádrž napojeno třemi schody, na nichž je umístěn horník, který se chystá vstoupit do nádrže. Další socha horníka uvolněně sedí na hraně vodopádu mezi menší a větší částí nádrže.

Autor

Veronika Vostalová

student
Ateliér Tvorba Prostoru