Proměna vnitrobloku na sídlišti Tabulový vrch v Olomouci

Sídliště tabulový vrch Olomouc

Koncept mé práce vychází z myšlenky zohlednit veškeré věkové kategorie žijící v českých sídlištích a jejich potřeby. Proto zde nejsou upřednostňováni jen děti, ale je tu snaha vytvořit místo jak pro starší, tak i pro dospělé. Celý prostor je tedy rozdělený na segmenty podle věku, ale přitom spojený linkou procházející vnitroblokem, která slouží jako zídka pro vytvoření ničím nerušené roviny, která se stává spojujícím prvkem. Projekt je barevně sjednocen do základních barev, jako jsou červená, zelená, modrá. Ty se odráží jak v materiálu povrchu na dětském hřišti, tak v barvě dětských hraček. Dále červená barva přechází k basketbalovému koši, až na workout hřiště. Již zmiňované dětské hřiště a workoutové hřiště se nachází na opačném konci vnitrobloku, mezi nimi se nachází velká otevřená plocha, která vytváří měkkou hranici mezi těmito dvěma světy. Mezi tím se nachází grilovací prostor, který je daný doprostřed. Tím pádem slouží pro rodiče, které zde vidí na své ratolesti a stejně tak i pro dospívající, které v panelových domech možnosti grilování nemají. Dětské hřiště připomíná tekoucí vodu na ploše, která se roztéká do stran a ve své spodní části obklopuje starou požární nádrž. Z nádrže se stal vodní prvek s vodotrysky. V horní části hřiště jsou zachovaný již vzrostlé stromy a vytváří tak přirozený stín. V centrální části hřiště se nachází velké pískoviště s dalšími herními prvky. Prostor louky není ničím narušen a vybízí ke konání komunitních akci všeho druhu. Ve spodní části louky se pak nachází grilovací prostor se sezením vytvořený z betonu.

Zóny
Situace