Materiály pro výuku mediální gramotnosti

V rámci zadání pro Zvolsi.info jsem se rozhodla navrhnout projekt prostupující několika platformami. Jeho základem je desktopové rozhraní pro pedagoga, výuková videa a aplikace pro studenty. V té si můžou otevřít Stopařova průvodce po internetu (materiály od Zvolsi.info) a v rámci výuky plnit úkoly k probírané problematice. Projekt je zpracován v již existující vizuální identitě organizace a doplněn o animované vektorové ilustrace.

Prototyp projektu

V rámci učitelské zóny tak pedagog najde v jedné ze záložek výuková motion videa spolu s informací o jejich délce a tématu. Přehrály by se přímo v rámci microsite, čímž by pedagogovi usnadnily práci s materiály.
Další částí uživatelského rozhraní je záložka s učitelovými vlastními materiály. Těmi může obohatit výuku a rozšířit je o příklady, které by mohly zajímat přímo jeho žáky. Nahrát si může buď samostatně soubory a nebo rovnou složku.
V sekci Odevzdávárna najde splněné úkoly svých žáků, kteří je splnili a odevzdali přes aplikaci. Může je třídit a filtrovat, například podle data nahrání nebo tématu, ke kterému vznikly.

Má také možnost dozvědět se něco více přímo o organizaci Zvolsi.info, nebo si skrz microsite najít další vhodné zdroje pro výuku. Na microsite je k dispozici také nápověda pro práci s tímto balíčkem nástrojů.

Žákovským protikladem k microsite je aplikace, díky které mají studenti Stopařova průvodce vždy po ruce. Výuka přesahuje do praktického světa pomocí úkolů, vztahujících se k tématům výukových videí. Plnit úkoly může přímo pomocí aplikace, ta je propojena ke cloudovému úložišti Odevzdávárny. Do appky se totiž přihlásí pomocí svého školního e-mailu, jenž toto propojení zprostředkuje. Žák tak může přímo z mobilního rozhraní nahrávat dokumenty, fotografie nebo přikládat odkazy.

Klára Bárová