Obytný včelín, jako takový, známe všichni. Ale tento projekt byl opravdovým oříškem, který se mi podařilo rozlousknout. Prvním a tím nejdůležitějším problémem byl ten, že pan investor chce celý včelín postavit na jiném místě a převést na daný pozemek. Jelikož maximální výška pro převoz je 4,5 metrů a šířka 3,5 metrů, musel jsem včelín rozdělit na tři části, které se převezou a následně smontují na daném místě. 

    Dalším problémem byl přívod vody, elektřiny či plynu, tudíž samotný včelín je nezávislý, jelikož využívá fotovoltaiku, spalovací záchod a sběr dešťové a strážkové vody, kterou poté přes filtraci vyčistí. 

     Úly jako takové aby se doopravdy jednalo o včelín, jsem schoval do interiér a vytvořil šuplík, který si venku včelař může vytáhnout aby mohl obsluhovat své včelstva. 

     Exteriér jako takový jsem navrhl tak aby korespondoval s přírodou a zároveň byl na pohled uspokojivý. Proto jsem zvolil kombinaci dřeva, tmavě šedé omítky a antracitových oken.

      Interiér je vymyšlený tak aby byl prostorný a zároveň přizpůsobený pro plnohodnotné žití.  kuchyň, technická místnost pro veškerou obsluhu pro fotovoltaiku filtrace na vodu či prostředky pro obsluhu včel, koupelna, dílna a na závěr spací část, která obsahuje prosklený úl, ve kterém můžeme vidět život včel a více se s nimi sblížit. Proskleny úl obsahuje devět rámečku, které jsou ve dřevěném rámu na pojezdech abychom si úl mohli vytáhnout ven.

      Vzhled interiéru jsem navrhl tak aby korespondoval jak s přírodou tak i s exteriérem. Proto si můžeme všimnout lakovaných OSB desek, které můžeme vidět po celém interiéru. Celý prostor je co nejvíce prosklený aby si uživatel mohl užit ten nádherný výhled, který z pozemku můžeme vidět.

Autor

Matias Strzyž


Ateliér Tvorba Prostoru

Práce studenta