Návrh mobilní scény pro Živý Zlín

Cílem mé semestrální práce bylo vytvořit mobilní pódium pro Živý Zlín.
Živý Zlín je nezisková organizace pořádající množství akcí ve veřejném prostoru. Těchto akcí organizuje až 70 ročně a skládají se z tanečním vystoupení, koncertů, programů pro děti a podobně a odehrávají se na různých místech ve Zlíně.

Mezi požadavky pódia patří skladnost, variabilita, snadná sestavitelnost a zajímavý tvar, bez použití praktikáblů a tras. Vytvořila jsem si tedy dva základní dynamické tvary, s kterými jsem při návrhu pracovala. Oba vychází ze čverce o délce strany dva metry. Tvary používám jak na kulisy, tak na samotné pódium. Vše je doplněno barvami Živého Zlína, tedy oranžovou, modrou a žlutou a jejich doplňkovými barvami.

Tvary a možnosti skládání

Tvar s vlnovkou vychází ze čverce a druhý tvar z kruhu. Výhodou těchto neobvyklých tvarů je skladnost, mnoho variant skládání a především jejich dynamika a živost. Používány jsou na kulisy i samotné pódium. Mezi základní možnosti skládání patří složení do kruhu, oválu, čverce, obdelníku, mola a dalších zajímavých i nepravidelných tvarů.

Technické řešení

Prvky pódia mají několik vrstev. Horní deska je z voděodolné překližky potažená baletizolem. Pod ní je voštinová deska skládající se také z desek voděodolné překližky obsahující drážky. Ta se k horní desce upevní způsobem, že se nasune mezi výstupky, které ji budou držet.

Výstupky jsou k vrchní desce přivrtány. Desky jsou na některých místech vyfrézovány a dají se k sobě spojit tenkým zapuštěným plechem s dírami, které zapadají do výstupků v sousední desce. Vše tedy funguje na principu skládačky. Terénní nerovnosti jsou řešeny nastavitelnými rektifikačními nohami.

Kulisy se dají nabarvit s použitím základového laku na polystyren a následně syntetickými barvami. Baner je umístěn na dvou kovových trubkách, které jsou zapuštěny do desek pódia a uchyceny ke spodním deskám s drážkami pomocí objímek . Baner by měl být perforovaný kvůli odporu větru.

Na kovové trubky se dají kromě baneru umístit také látky, které lze nasvítit a vytvořit tím zajímavou atmosféru scény. Boky pódia jsou rovněž zakryty baletizolem a tvoří tak jednotný vzhled. K deskám jsou připevněny magnetickým páskem. Pódium je vysoké 45 cm, dá se na něm komfortně sedět. Kulisy jsou z extrudovaného polystyrenu v barvách Živého Zlína a mají rozměry 180x90x45cm u tvaru s vlnovkou a u druhého tvaru 100x100x45cm.

Beata Bohunská