Revitalizace Právnické fakulty Karlovy univerzity

Pri navrhovaní priestorov Právnickej fakulty sme sa zamerali na tému navrhovania kaviarní a na bezbariérovosť stavieb. Priestory sme sa snažili bezbariérovo prepojiť pomocou troch rámp, ktoré umožnia bezproblémový prístup v celom prvom podlaží, a to bez výťahu. Základom navrhovania bolo poznanie histórie stavby a zakomponovanie súčasných podmienok pre verejné budovy do návrhu. Zároveň sme pracovali s priamou líniou od vchodu budovy až do novo navrhnutej terasy vo dvore.

Kaviareň

V prvom rade bol vytvorený návrh kaviarne, ktorá je umiestnená na trochu neprirodzenom mieste, ktorým je chodba. Priestor sme vymedzili a začlenili do chodu budovy. Kaviareň ponúka multifunkčnosť priestoru vďaka mobiliáru, vytvoreniu ník v stenách kaviarne a lištovým svietidlám. Bar kaviarne je vytvorený tak, aby umožňoval výdaj so sebou, ktorý nenarušuje prevádzku kaviarne, a ktorý stimuluje počet ľudí na jednom mieste. Veľkou zmenou musia prejsť podlahy na chodbách vo všetkých poschodiach v budove, pretože nepôsobia esteticky. V našom návrhu sme použili terazzo, ktoré malo byť použité v pôvodnom návrhu stavby. Rohy stien v kaviarni sme zaoblili a tým sme vytvorili kontinuálny tok priestoru.

Nádvorie, strešné terasy a spoločenksé miestnosti

V nádvorí sa po analýze navrhla pochôdzna terasa, na ktorú je prístup z kaviarne, ale aj z parkoviska, ktoré bolo vytvorené pod terasou. Terasa rešpektuje priestor nádvoria tak, že je navrhnutá z farbeného liateho betónu, aby vzhľad nenarušoval stavbu. Priestor terasy v nádvorí môže byť využívaný na školské, ale aj verejné akcie alebo relax. Ideou návrhu strešných terás bolo vytvoriť príjemný a jednoduchý priestor na oddych študentov, tak aby nebol narušený vzhľad budovy. Priestory spoločenských miestností pre študentov a učiteľov sme vybrali tak, aby sa nachádzali v blízkosti novo navrhnutej kaviarne. Vo vybraných miestnostiach sme upravili priečky, aby vznikli dve miestnosti spolu s kuchynkou pre študentov a učiteľov.

Átrium a vstupný vestibul

Ďalším skúmaným a navrhovaným priestorom bolo átrium. V átriu sme vytvorili zväčšený vstup smerom ku kaviarni, ktorý je zároveň bezbariérový. Átrium je veľmi dôležitý priestor a zasluhuje si o ďalšie skúmanie, ktoré zaplní jeho prázdnotu a strohosť pomocou umeleckej výzdoby. Vo vstupnom vestibule sme vytvorili priestor, ktorý odzrkadľuje históriu stavby a čistotu. Vybrané materiály a schodisko reflektujú dnešný stav vstupného vestibulu, tak aby spĺňal súčasné potreby verejnej stavby. Veľkým problémom, ktorý bol zistený na stavbe je informačný systém, ktorý nebol pre budovu vytvorený. Preto je nutné taký systém vytvoriť s možnosťou oživenia interiéru, ako sme poukázali napríklad vo vstupnom vestibule alebo átriu pomocou červených informačných nosičov.

Marian Krcheň

absolvent