Světlo a stín v obytném prostoru

V rámci práce so svetlom a tieňom som navrhla obytný priestor, ktorý v sebe skrýva poznatky zo štúdií prirodzeného a umelého osvetlenia ako napríklad: orientáciu objektu podľa svetových strán, prácu s prirodzeným svetlom, návrhom tienenia pre potrebné prispôsobenie slnečného žiarenia, ale aj svetelným plánom pre dosvietenie interiéru podľa potrieb. Cieľom tejto práce je vytvoriť obytný priestor tak, aby osvetlenie pre budúcich obyvateľov bolo čo najvyhovujúcejšie. Predstavujem využitie kladných stránok slnečného žiarenia, prácu s tienidlom a dosvietenie interiéru podľa najnovších štúdií.

Slnečné pincípy a návrh tienenia

Existuje viacero svetelných princípov a štúdií, ktoré skúmajú slnečné žiarenie v interiéroch. Zakomponovaním vybraných princípov by sme mali docieliť vyhovujúci stav slnečného žiarenia, či prípadné prispôsobenie svetla v interiéri. Zamerala som sa preto na návrh architektúry a presvetlenie interiéru v rámci otvorov, orientáciu navrhovaného objektu podľa svetových strán, záznamy slnka v ročných obdobiach, či východ a západ slnka. Mojím návrhom je tiež polohovateľné tienenie, ktoré sa pohybuje po koľajnici do tvaru kruhu alebo polkruhu. Trasu pohybu som vo finálnom návrhu prispôsobila interiéru a exteriéru a ich potrebám. V rámci exteriéru umožňuje prispôsobenie súkromia na terase a na pravej strane otvorenie a zatvorenie exteriérového úložného priestoru. Trasa tienenia pre interiér zasahuje prednú časť, čo predstavuje južnú stranu objektu. Reguluje tak slnečné lúče v obývacej, jedálenskej a kuchynskej časti.

Práca so svetlom a tieňom v interiéri

a/ denná scéna obývacieho priestoru:

b/ nočná scéna obývacieho priestoru:

c/ scéna západu slnka s tienením v obývacom priestore:

d/ scéna západu slnka bez tienenia v obývacom priestore:

Interiér s materiálovým prevedením

Sophia Lukáčová