100 rokov s inováciami – Český rozhlas

Český rozhlas si už dávno nepustíte len v rádiu. Je to inštitúcia, ktorá napriek jej dlhej a pestrej histórii neustále kráča s dobou, analyzuje trendy a potreby svojich poslucháčov, vďaka čomu prináša moderné audio formáty pre všetky generácie. Myslím si, že príležitosť výročia preto nemusí slúžiť len na prezentáciu minulosti, ale mohla by ponúkať priestor na prepojenie so súčasnosťou a vytvoriť priestor na prezentáciu toho najsúčasnejšieho, čo táto inštitúcia ponúka. V mojom klauzúrnom projekte „100 rokov s inováciami“ som sa preto rozhodol vytvoriť koncept interaktívneho webu, ktorý bude zhrnutím všetkých inovácií, ktoré rozhlas v súčasnosti ponúka, a chce ponúkať (dáta a informácie z dokumentu Strategie 27 pro digitální dobu).

Interaktívny web „100 rokov s inováciami“ dáva užívateľovi príležitosť sa na chvíľu ocitnúť v srdci Českého rozhlasu, jeho fiktívnych rozhlasových priestorov, kde každé jedno z nich prezentuje inováciu ktorú rozhlas prináša. Priestory sú starostlivo tónované do jednotlivých farieb, ktoré vychádzajú z grafického manuálu rozhlasu, a spolu s hudbou, a levitujúcim predmetom sa snažia najlepšie vyjadrovať danú inováciu. Samotná architektúra týchto priestorov je inšpirovaná atypickými tvarovými riešeniami, ktoré sú typické pre skutočné rozhlasové štúdiá Českého rozhlasu. Napriek tomu, že digitálny priestor nemusí spĺňať parametre skutočného sveta, mojou snahou bolo moje riešenie priestoru držať pri zemi a ostať čo najbližšie k reálnemu svetu. Rozhodol som sa tak najmä z toho dôvodu, že Český rozhlas je jedným z najdôveryhodnejším médiom v Českej republike, a že by sa táto dôveryhodnosť mala odraziť aj v podobe samotného vizuálneho riešenia priestoru ako aj užívateľského rozhrania.

Vyskúšajte si funkčné demo

Užívateľ má v každom priestore možnosť dozvedieť sa viac o jednotlivej inovácií po otvorení jeho detailu. V rámci tohto detailu sa nachádza graficky spracovaný text, ktorý jednotlivú inováciu hravou formou približuje. Súčasťou je aj audio verzia, ktorú si môže užívateľ pustiť v úvode detailu.

Adrián Gubrica