Návrh interiéru kavárny Právnické fakulty Univerzity Karlovy

Zadáním byla revitalizace prostor interiéru fakulty, zejména pak kavárny a relax zóny.

Provozní a dispoziční řešení
Cílem úpravy dispozičního řešení bylo vytvoření prostor, ve kterých bude dostatek místa, pohodlí i soukromí. Vznikly 3 hlavní osy. První osa – průchozí chodba s barem a lavicemi. Druhá osa ve výrazné červené – samotná kavárna nabízející sezení klasické a barové. Třetí osa – relax zóna s dětským koutkem, která vyniká modrou barevností a pohodlím. Celkový navrhovaný prostor nabízí sezení asi pro 50 osob.

Architektonické řešení
Hlavním motivem návrhu je oblouk. Inspirace vychází z klenbového podloubí fakulty i z některých původních Kotěrových návrhů. Oblý tvar zároveň tvoří kontrast ke zbytku interiéru budovy, kde se často objevuje obdélníkový rastr.
V prostoru kavárny tak byly mezi původní sloupy vestavěny skleněné výplně tvořené mléčným sklem, které zaručuje soukromí, ale i přísun světla z chodby. Dalším prvkem jsou rostliny, které doplňují interiér a nenásilně od sebe oddělují jednotlivé zóny prostoru.

Materiálové řešení
Záměrem bylo vytvořit čistý světlý prostor, který naváže na velkorysé prostory fakulty a zaujme novými prvky.
V interiéru dominuje mléčné sklo, skrz které prosvítají barvy židlí a křesílek kavárny. Právě nábytek zastává funkci barevného akcentu, spolu s doplňkovým osvětlením.

Markéta Hašková