Revitalizace prostor Právnické fakulty Univerzity Karlovy

Zadáním byla revitalizace prostor interiéru fakulty, zejména pak kavárny a relax zóny.

Provozní a dispoziční řešení
Cílem úpravy dispozičního řešení bylo vytvoření prostor, ve kterých bude dostatek místa, pohodlí i soukromí. Vznikly 3 hlavní osy. První osa – průchozí chodba s barem a lavicemi. Druhá osa – samotná kavárna nabízející sezení klasické, barové a také pro uživatele invalidního vozíku. Třetí osa – relax zóna s dětským koutkem. Část prostoru relax zóny byla vyvýšena o dva schody, což pomohlo optickému rozdělení dlouhé úzké místnosti, kde byla vybourána jedna příčka.
Celkový navrhovaný prostor nabízí sezení asi pro 50 osob.

Architektonické řešení
Hlavním motivem návrhu je oblouk. Inspirace vychází z klenbového podloubí fakulty i z některých původních Kotěrových návrhů. Oblý tvar zároveň tvoří kontrast ke zbytku interiéru budovy, kde se často objevuje obdélníkový rastr.
V prostoru kavárny tak byly mezi původní sloupy přistavěny oblouky. Výplň oblouků tvoří mléčné sklo, které zaručuje soukromí, ale i přísun světla z chodby.

Materiálové řešení
Záměrem bylo vytvořit čistý světlý prostor, který naváže na velkorysé prostory fakulty a zaujme novými prvky.
Povrch podlahy tvoří dlažba ve vzoru terrazza. Dále v interiéru dominuje mléčné sklo, skrz které prosvítají barvy židlí a křesílek kavárny. Právě nábytek zastává funkci barevného akcentu, spolu s doplňkovým osvětlením.

Půdorys kavárny

Markéta Hašková