Moudrá síť

V srpnu 2022 jsem se přidala jako dobrovolník v Česko digital, kde jsem působila i po celý zimní semestr jako UI & UX designer v projektu Moudrá síť. Výstupem mé semestrální práce je zmapovaná část posledních čtyř měsíců vývoje dané služby, kde jsem se podílela jako designer.

O čem je projekt Moudrá síť?
Jde o online webovou platformu, která cílí na propojení seniorů s digitálními asistenty, na kterou se mohou senioři obracet, kdykoli potřebují pomoci s novými technologiemi. 
Projekt obecně cílí na zlepšení digitální gramotnosti seniorů a vybudování nové digitální infrastruktury pro zajištění digitálního vzdělávání pro seniory napříč celou Českou republikou a bez ohledu na adresu bydliště seniora a digitálního asistenta. Služba je pro seniory 60+ zdarma.

Myšlenka vzdělávání seniorů v digitálních technologiích vznikla už v roce 2015. Utvořil se kolem toho tým s názvem Moudrá sovička, který začal dělat školení, workshopy a kurzy pro seniory. Kolem projektu se postupně začala formovat i komunita aktivnějších seniorů, kteří se do projektu sami zapojují a nyní jsou velkými pomocníky v testování služby Moudrá síť.

Má role designéra na projektu
Na projektu jsem nepůsobila jako designer sama, ale byla jsem v kolektivu dalších designérů dobrovolníků, kteří měli čas a chuť přispět ve volném čase svými pracovními schopnostmi pro vytvoření něčeho, co ve společnosti bude dávat smysl.

V rané fázi projektu jsem spolu s ostatními designéry-kolegy, řešila hlavně formu a definování si celkové funkčnosti služby. Které nástroje použít, jakými cesty se vydat a dle čeho se inspirovat. Poté jsme si rozdělili práci a začali dělat na wireframech s mindsetem mobile first. A vše jsme pečlivě každý den týden diskutovali.
Má aktivita jakožto designéra se projevovala už od prvotních brainstormingů, přes první vlaštovky prototypů, po user flows, wireframování, UX až k vizuální identitě projektu.

Konkrétně mými prvními úkoly bylo soustředit se na nástěnku koordinátora, který organizuje dobrovolníky, seniory a mentory. Mým cílem bylo navrhnout funkční a elegantní řešení, které by pomohlo usnadnit takovému koordinátorovi nápor nových digitálních asistentů, řešení případných pohledávat a problémů vzniklých v komunikaci mezi digitálními asistenty a seniory, zaškolení a další. Po nějaké době navrhování takového systému jsme ale přišli na univerzální řešení již existujícího CRM, které by se dalo aplikovat i na ostatní administrativu kolem, která se nutně dotýká kromě koordinátora i digitálního asistenta a seniora. Pro tento systém jsem se podílela na stanovení funkčnosti ze strany koordinátora, a poté jsem vytvořila přehledné stavy notifikací.
Následně bylo nutné vytvořit dočasný web moudrasit.cz, který by sloužil pro formální účely organizace. Vytvořila jsem tedy funkční prozatimní web pomocí WordPressu se šablonou DIVI.

Definování si funkčnosti, cílové skupiny a MVP služby
Dočasná podoba webu moudrasit.cz


Poté přišel správný čas vytvořit logo a spolu s tím i funkční vizuální identitu, která by fungovala nejen na responzivním webu, ale i napříč celým projektem. Vytvořila jsem první dva návrhy, se kterými se ale product owner nedokázal ztotožnit, a tak jsem tvořila další návrh vizuální identity, které jsem hojně diskutovala s celým týmem. Paralelně s tím jsem s vývojářem diskutovala a vybírala vhodnou UI knihovnu, kterou bychom na projektu mohli využít a uspořili tak čas strávený kódováním jednotlivých komponentů. Konzultovali jsme společně UI komponenty a vhodnost interakcí pro danou cílovou skupinu.

Co mi projekt dal?
Spolupráce s česko digital a celým týmem Moudré sítě mi dali neuvěřitelně cenou zkušenost a vhled do toho, jak by měl tým fungovat. Práce byla efektivní, ačkoliv to bylo ve většině času právě o hledání vhodných řešení dílčích problémů. I tak vnímám, že projektový management je v česko digital velmi dobře ošetřený. Týmová práce byla založená na vzájemném respektu a úctě k tomu, že to všichni děláme vlastně dobrovolně ve svém volném času.
Poznala jsem spoustu zajímavých a schopných lidí, ačkoliv jen skrze platformy Slack a Google Meets. Naučila jsem se několik nových nástrojů pro efektivní práci, například s Miro, Atlassian, Tabidoo, Jira, Divi, Cofluence pro dokumentaci a rozšířila své znalosti WordPressu a celkově stavby webových stránek. Během spolupráce jsem se také naučila jak využívat Figmu ještě efektivněji.

Budoucnost spolupráce
Projekt je nyní (prosinec 2022) ve fázi testování UX návrhů na uživatelích 60+, výběru vhodné vizuální identity a utváření celkového dojmu služby. Postupně se začíná část webu kódovat a vyvíjet.
Spolupráce jinak stále pokračuje a předpokládám, že v následujícím roce ještě bude. 🙂

Co je vlastně Česko.digital?
Česko.digital je nezisková organizace, která sdružuje dobrovolníky, hlavně z oblasti IT, kteří ve svém volném čase pomáhají veřejné sféře (neziskovým organizacím a státu) s digitalizací a inovacemi a dělají tak Česko lepším místem k životu. Jejich cílem je usilovat o maximální využití digitálních technologií ve prospěch společnosti. A díky zapojení více než 5000 lidí jsou lídři v expertním dobrovolnictví v oblasti inovací a digitálních technologií v Evropě. 

Kromě suše znějící dobrovolničiny je to ale také živá komunita špičkových vývojářů, designérů, produkťáků, analytiků, marketérů a stratégů, kteří ve svém volném čase mimo svou práci ještě pomáhají neziskovým organizacím i státu a mění tak Česko k lepšímu.
Organizace rozvíjí primárně nápady, které skrze IT pomáhají zlepšovat život v Česku. Nemají komerční alternativu a jsou udržitelné. Takže nenarazíte na projekt, který by neměl smysl.
Nápady na projekty jsou v první fázi pečlivě vybírány a diskutovány, je u nich vyhodnocován jejich potenciál, společenský přesah a míra udržitelnosti. Poté se pro daný projekt sestrojí ze sítě aktivních dobrovolníků tým, který se bude na jeho vývoji společně podílet.
česko.digital funguje hlavně formou remote-first, takže není problém se k projektu zapojit odkudkoliv a kdykoliv. Dobrovolníci se potkávají na online platformě Slack, kde se odehrává veškerá komunikace.

Autor

Markéta Babková

absolvent
Ateliér Digitální design